W tej serii tekstów postaram się zdiagnozować prawdziwe i urojone bariery rozwoju i konkurencyjności MSP (sektora małych i średnich przedsiębiorstw). To najczęstsze przyczyny, przez które firmy nie uwalniają swojego prawdziwego potencjału. Wybrałem je na podstawie własnych doświadczeń pochodzących ze swojej pracy lidera, mentora, managera oraz tych, nabytych podczas działalności Scalence. Dziś omówimy przeszkody finansowe w małych i średnich firmach!
Zdaniem ankietowanych przedsiębiorców barierami o dużym znaczeniu dla funkcjonowania firm są bariery finansowe: „Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się bariery, takie jak niewystarczające kapitały własne (68% respondentów uznaje je jako istotne lub bardzo istotne), skomplikowane procedury pozyskania kapitału z zewnątrz (68%)” – mówi publikacja „Bariery funkcjonowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie mazowieckim. Nowoczesne Systemy Zarządzania”.
Finanse w MSP
Finanse to kolejny obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa, którego znaczenie poznaje się i docenia w trudnych czasach. Większość obecnie funkcjonujących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw powrastała i rozwijała się z użyciem jedynie środków własnych, sporadycznie posiłkując się kredytem obrotowym. Trudno się dziwić, iż zaawansowane narzędzia finansowe, źródła finansowania czy refinansowania wydają się niezrozumiałe i poza zasięgiem dla wielu przedsiębiorców. Powszechną jest wciąż opinia, że w obszarze finansów przedsiębiorstwa kluczem do sukcesu jest optymalizacja podatkowa. W Scalence z uporem życzymy wszystkim klientom, aby mogli płacić jak największe podatki, bo to oznacza, że ich biznes kwitnie i się rozwija. Zanim jednak zdecydujemy się na posiłkowanie rozwoju tzw. kapitałem obcym, który zawsze kosztuje, proponuję, aby przedsiębiorcy lub kadra kierownicza firm zdecydowała się na gruntowny przegląd sensowności kosztów obecnie ponoszonych.
To od właściciela zależy, kiedy zdecyduje się na pozbycie się wszystkiego, co nie tylko stoi w sprzeczności, ale nawet tego, co jest neutralne lub najmniej pomocne w świetle nowych priorytetów strategicznych. To nie oznacza wcale, że konieczne są redukcje zatrudnienia lub drastyczne cięcia kosztów. Możemy zastosować konsekwentną, ale skuteczną metodę – serię pytań o powód. Proponuję, aby każdy proces w firmie prześwietlić w ten sposób: Dlaczego to robimy? Jak to wspiera naszą strategię? Co się stanie, gdy przestaniemy to robić? Taki przegląd we wszystkich obszarach funkcjonalnych oraz jednostkach organizacyjnych (z biurem zarządu włącznie) przynieść może między 5% a 40% redukcję kosztów – wynika z publikacji „The New CEO’s Guide to Transformation” autorstwa BCG. Firma pozbawiona balastu nabiera szybkości, zwinności, żywotności.
Tak jak poprzednio, weryfikacja należy się także klientom (pozbądź się nierentownych), dostawcom, lub kooperantom. Jeśli to zadanie zostanie zrobione bezwzględnie i kompletnie szybkie i dobre rezultaty pojawią się niezwłocznie. Zasoby pochodzące z tak przeprowadzonej optymalizacji struktur i kosztów (zarówno pieniądze jak i pracowników) da się z powodzeniem wykorzystać do rozpoczęcia robienia tego, co pozwoli zapewnić firmie dynamiczny rozwój.
Niełatwy czas dla właścicieli – odkryj LAS Możliwości
Obecny czas dla wielu właścicieli biznesów, „startupowców” to pierwsze doświadczenie zarządzania firmą w tak trudnym okresie dla gospodarki – wysokiej inflacji, szybujących kosztów prowadzenia działalności, ograniczenia siły nabywczej klientów. Te wszystkie „plagi” dotykały już pojedynczych firm, sektorów, gospodarek, państw, kontynentów. I tu pojawia się miejsce na poszukiwanie kompetentnego wsparcia doradców biznesowych, którzy doświadczyli na własnej skórze wielu wyzwań, z którymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tego powodu, mając odpowiednie doświadczenie, wiemy, jak reagować.
Kreatywność i otwartość na nowe rozwiązania istotnie wzrasta, gdy mentalnie i fizycznie odetniesz się od codzienności, a nawet swojego środowiska pracy i współpracowników. W tym niełatwym czasie warto wykorzystać sprawdzoną metodę – LAS Możliwości. Doświadczony lider, mentor i manager będzie Twoim przewodnikiem po nieznanym. To kilka dni poświęcone na niespieszne, a za to pogłębione i wielowątkowe rozmowy o rynku, klientach, konkurentach, Twojej firmie, ludziach, procesach, a w końcu o Tobie jako przywódcy, managerze, strategu. LAS Możliwości zaowocuje konkretnymi wnioskami na najbliższą i nieco dalszą przyszłość.
To już wszystko co przygotowałem w kwestii finansów małych i średnich przedsiębiorstw. Następny przystanek w serii tekstów o prawdziwych i urojonych barierach rozwoju i konkurencyjności MSP to innowacyjność firm. Omówię to zagadnienie już za równy tydzień!